Ами ако…? Въпроси и упражнения за любопитни умове / Мат Мъри, Андрю Р. Макхю
Ами ако някоя книга не ти казва какво да мислиш, а те насърчава да го правиш самостоятелно? Ами ако имаше книга, която не дава всички отговори, а вместо това задава въпроси?
Книгата “Ами ако…?” предлага на децата нов начин да изследват света около себе си и да общуват с него, като задават щури, абсурдни, провокиращи мисълта въпроси. Ами ако можеше да пътуваш във времето? Или да бъдеш вечно млад? Ами ако ядеше буболечки? Или броколите имаха вкус на шоколад? Ами ако притежаваш някакво свръхумение? Тези въпроси не само насърчават по-големи умения за критично мислене, но и дават на децата пространство за общуване, като зарежат таблета, за да нарисуват или опишат своята собствена реакция или дори участие в забавни диалогови упражнения с приятелите и семейството. Използвайки пропуските в знанията, прозренията на връстниците им и исторически и настоящи примери, авторите Мъри и Макхю повеждат децата към задълбочено изследване на някои много сложни идеи, като ги анализират така, че всеки да проумее и доразвие идеята по присъщия само нему начин.
“Ами ако…?” е разделена на четири части (история, хора, предмети и природа) и има встъпление, с което започва разговорът защо е важно да бъдеш любознателен. Тя ще бъде хит както за децата, така и за учителите и родителите. Така че задайте въпрос и повярвайте в силата на “Ами ако…?”.
Мат Мъри е професор по английски език и координатор по нововъведенията в Центъра за въвличане в света към Уестминстърския колеж. Освен това той е и съосновател и Главен куратор по любопитството на конференцията “Ами ако…?” Има над десет години преподавателски опит в пет държави и три континента. Автор е на “Докато ти спеше”, “Всеки ден на Земята” и блогове в “Хафингтън Поуст”. Живее в Сейнт Луис, щата Мисури.
Андрю Р. Макхю в момента следва магистърска степен по “Взаимодействие между човека и компютъра” в университета “Карнеги Мелън” с цел да работи с интерфейси за виртуална реалност. Андрю е съосновател на конференцията “Ами ако?” и има образование по философия, дизайн, техника и общество, математика и физика. Създал е програма за споделяне на велосипеди, ръководи движение за системна промяна на устойчивото развитие, съосновател е на няколко нови бизнеса и се занимава с изследвания на интерфейси мозък-компютър и с проблеми на цифровото разделение/различия между хората.